esmaspäev, 11. jaanuar 2010

jscode.org

Uuendasin jscode.org lehel asuvad PDF faili, millest peaks saama minu JavaScripti teemalise käsiraamatu esimene osa. Olen juba nii mõndagi teisest osast valmis kirjutanud, kuid ülevaolevas failis tegin peamiselt vaid kosmeetilisi muudatusi, midagi sinna juurde ei pannud. Olen sellega juba päris rahul, arvatavasti umbes selliseks see esimene osa jääbki nagu praegu juba on.

7 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Mind painab küsimus: kellele see käsiraamat mõeldud on?

Tundub justkui see sobiks algajatele JavaScripti programmeerijatele kui oleks tarvis mõne konkreetse funktsiooni kohta manuaali lugeda, aga inglise keel on liialt nõrk et veebist näiteks MDC lehte kasutada.

Kuid kui see ka on just nendele suunatud, siis kes tahaks PDF formaadis manuaali? PDF-ist pole põrmugi mõnus infot otsida - veebileht oleks selle jaoks mu meelest tunduvalt parem.

Rene Saarsoo ütles ...

Sorry... autentisin kommentaari OpenID-ga, oleks pidanud parem guugli kontot kasutama...

mu nimi != veebilehe aadress

Andris ütles ...

PDF formaat on legacy põhjustel. Esialgne plaan oli raamat valmis kirjutada ja paberile panna, kahjuks aga tulid vahepeal muud asjad ette ja kirjutamine jäi poolikuks. Et aga töö täitsa raisku ei läheks, siis panin olemasoleva dokumendi PDF-ina üles. Loodan et kevade poole tekib jälle piisavalt vaba aega, siis tahaksin selle lõpuni kirjutada ja ikkagi paberile saada.

Viimane (ja vist ka ainus) JavaScripti teemaline raamat Eesti keeles ilmus 10 aastat tagasi, oli 96 lk paks ja õpetas nupule klikkimise peale alert teadet näitama.

Samal ajal kui JavaScript on vahepeal saanud kõikide moodsate buzzwordide (web2.0 jne) lahutamatuks osaks, ei ole omakeelset õppematerjali mitte kuskilt võtta - see olukord ei ole normaalne.

Andris ütles ...

PS. Kui oled huvitatud käsiraamatu valmimises ka ise kaasa lööma, kas siis kirjutamise või toimetamisega vms., siis abi on igati oodatud!

Rene Saarsoo ütles ...

Põhjus, miks ma küsisin "Kellele see käsiraamat mõeldud on?" on see, et ma ei näe, et see raamat oleks kasutatav JavaScripti õpikuna.

Vähemasti praegusel kujul on see mu meelest rohkem manuaal kui õpik. Aga ma ei suuda näha erilist vajadust eestikeelse JavaScripti manuaali järgi.

Põhimõtteliselt olen ma alati huviline kui teema puudutab veebiehituse kohta eestikeelsete materjalide loomist, kuid enne tahaks ma selgeks saada, kellele see konkreetne raamat suunatud on.

Andris ütles ...

See on tõepoolest täiesti põhjendatud küsimus, on siis tegu õpiku või manualiga. Ma arvan et see oli vist ka üks peamisi põhjuseid, miks mul asi pooleli jäi ja miks jätkamine veninud on - tahtsin teha õpikut, aga välja tuli manual.

Võibolla tasuks tegelikult hoopis samm tagasi võtta ja tõepoolest uuesti läbi mõelda, et milline ja kellele see üldse olema peaks.

Rene Saarsoo ütles ...

Mnjah... see õpiku asemel manuaali kirjutamine on kerge juhtuma. Ma arvan, et mu endagi HTML-i ja CSS-i õpetused on kukkunud välja rohkem manuaali kui õpiku moodi - mitmetesse detailidesse sai laskutud üleliia süviti ning praktiliselt olulisemad küsimused said käsitletud pealiskaudselt... kui sedagi.

JavaScripti õpiku puhul on vast esimene küsimus see, milliseid eelteadmisi see lugejalt nõuab?

Arvan, et päris algajatele JavaScript ei kõlba - päris kindlasti peaks lugeja oskama juba omajagu HTML-i ja CSS-i. Lisaks pole tänapäeval veebitegemine eriti mõeldav ilma mingi serveripoolse keeleta - tüüpiliselt PHP. Ma arvan, et enne kui need kolm tehnoloogiat selged, pole suurt mõtet JavaScripti poole vaadata.

Seega võiks selle raamatu lugejaks olla programmeerija, kes valdab juba vähemalt ühte keelt ning on paraja kogemusega veebiehitamise vallas.

Järgmine küsimus oleks, kas neile programmeerijatele oleks tarvis eestikeelset õpikut või on nende jaoks juba inglisekeelsed materjalid igati OK.

Hmm... väike meenutus aastate taha toob mulle silme ette, et alles peale BASICu, Perli, PHP, C ja Delphi õppimist kadus keelebarjäär kuhugi ära. Seega võib sellel JavaScripti õpetusel vast siiski huvilisi olla.