kolmapäev, 3. märts 2010

Google App Engine kasutamise juhend

Kirjutasin aine Veebiprogrammeerimine raames Google App Engine kasutamise juhendi, mida saab lugeda siit (täismahus PDF kujul saab otse laadida siit).

Google App Engine'ga tegelemise suureks plussiks on lihtne tõik, et alustada saab selles tasuta. Ja tegu pole mingi trial'iga, mis mingi aja pärast otsa saab, vaid kogu teenus ongi määratud limiitide ületamiseni tasuta.

Limiidid aga on loodud USA, mitte Eesti turgu silmas pidades - tõenäoliselt saaks suurema osa Eesti jaoks loodud asju majutada Google App Engine platvormil niimodi ära, et ei peaks kunagi sentigi majutuse eest maksma. Ainus reaalne tasuta kasutamise piirang, millest võib kergelt üle minna, on kuni 1GB kettapinda, aga ka sellele pinnale mahutab juba nii mõndagi.

Suurimaks miinuseks on uue programmeerimiskeele (Python) selgeksõppimine, kuna PHP, mida enamus veebitegijaid kasutab seal ei tööta. Samuti on pakutav andmebaas suhteliselt piirav võrrelduna näiteks MySQL'iga, aga see tuleb erinevatest eesmärkides. Google App Engine andmebaasi esimene ja kõige tähtsam ülesanne on olla ligipääsetav võimalikult paljudele kasutajatele võimalikult rohke kasutamise korral. Ehk et lugemine on ka väga suure koormuse all kiire, kirjutamine aga on aeglane ka juhul kui on ainult üks kasutaja.

Seega ajalehe veebi jaoks, kus andmebaasi lisatakse päevas mingi suhteliselt väike arv uusi artikleid, aga kust päritakse neid artikleid sadu tuhandeid kui mitte miljoneid kordi päevas, sobib antud platvorm ideaalselt. Andmebaasiteenuseks kus on vaja muuta korraga suures koguses kirjeid ning teha nende kirjete hulgas väga keerulisi otsinguid, see jälle niiväga ei sobi.

Kommentaare ei ole: