kolmapäev, 24. märts 2010

Sattusin maksutõusu ohvriks

Tellisin eBayst Roomba varuosi $69 eest ning ebameeldiva üllatusena lisandus sellele summale veel 200 krooni impordimaksu ning 100 krooni vormistamise teenustasu. Samas kui eelmine aasta tellisin korduvalt $100 hinnaklassis tooteid ning kunagi ei pidanud mingeid makse maksma.


Paki hind oli 69 dollarit millele lisandus 21 dollarit postikulu. Mina aga maksin makse mitte kauba hinna järgi 69 dollarit, vaid 69+21 = 90 dollari (1000 krooni) eest. Nimelt uue korra järgi arvutatakse postikulu samuti toote hinna sisse.

Ma saan sellest aru, et riik langetab maksuvabu määri, kuid üks asi millele ma kuidagi pihta ei saa, on transpordikulu lisamine toote hinnale ja minu arust on see täiesti ajuvaba. Kuidas on postikulu seotud impordiga? Kasvõi selles mõttes, et suur osa "makstud postiteenusest" sooritatakse väljaspool Euroopa Liitu, kuna postikulu sisaldab muu hulgas nii USA sisest transporti kui ka Atlandi ületamist. Kuidas saab Eesti Vabariik küsida maksu Atlandi ületamise teenustasu pealt?

---

Selle aasta maksumäärad on siis järgmised - alla 22 euro (sh. postikulu) on maksuvaba, alla 150 euro (sh. postikulu) tuleb tasuda käibemaks (impordimaks) ning paberite vormistamise eest Eesti Postile teenustasu. Üle 150 eurose paki eest tuleb tasuta nii käibemaks kui tollimaks.

Alternatiivne võimalus on muidugi tellida asju ainult Hiinast (sh. Hong Kong jms.), kuna seal kiputakse deklareerima kõike väljuvat kui "Gift, $10". Kusjuures seda isegi juhul mil kauba reaalne väärtus on väiksem kui $10. Kui tegu on väikese asjaga, millele suurt postikulu ei lisandu, saab mahtuda lubatud 22 euro piiridesse ja makse seega maksma ei pea.

Selline oli siis minu tänane maksude-optimiseerimise rubriik.

Kommentaare ei ole: