kolmapäev, 28. juuli 2010

JavaScripti teekide kasutamine Eesti lehtedel vol 2

Panin eile käima roboti, mis kammib läbi Eesti veebilehtede esikülgi (kasutan NETI serverite nimekirja) ja lootsin, et täna õhtuks on tulemused käes. Paraku on robot väga aeglane ja praeguseks on läbi käidud vaid pool 50 000 aadressist, seega mingeid lõplikke järeldusi veel teha ei saa. Kui robot on oma töö ükskord lõpetanud, siis panen tulemused kindlasti üles.

Küll aga võib niipalju öelda, et praeguseks kogutud andmete põhjal on juba selgunud paar huvitavat asja. Esiteks fakt mida võis juba varem eeldada - suurem osa veebilehtedest ei kasutagi (vähemalt populaarsemaid) teeke. Teiseks veidi üllatuslikuks momendiks on enamkasutatavate teekide järjekord. Esimene on oodatult suure ülekaaluga jQuery, kuid järgmised kohad läksid minu ennustustest veidi lahku. Aga sellest kõigest siis, kui lõplikud tulemused käes.

Seega kuigi uuringutulemusi veel päris kätte täna ei saanud, õnnestus mul lõpuks ometi saada üles Node.JS server aadressile node.ee. Siiani olen katsetanud localhostis ning veidi ka Amazon EC2 virtuaalmasinas, kuid Amazon on lihtsalt katsetamiseks kallis (ligi 1000 krooni kuus kui server töötab 24/7), localhosti aga väljastpoolt keegi ligi ei pääse. Täna siis lõpuks tellisin Zone virtuaalse privaatserveri ja seadistasin selle jooksutama Nginx + Node.JS + mongoDB.

Nginx'i installisin Node.JS ette puhtpraktilistel kaalutlustel - et saaks kasutada serverit ka tavalise failiserverina (näiteks kasvõi HTML ja pildifailide serveerimiseks), Node.JS puhul on see veidi ebamugavam. Pealegi saan nii Node.JS'i taustal restartida, ilma et server sel ajal eetrist ära kaoks. Failid jõuavad ikka kohale, lihtsalt Node.JS skriptide poole pöördudes tuleb sel ajal Error 503 Bad Gateway.

MongoDB valisin andmebaasiks seetõttu, et mul õnnestus see ära installida. Tahtsin tegelikult kasutada CouchDB'd, kuid miskipärast kukkus paketihaldur selle installi peale nii pröökama, et kogu paketimajandus läks veidi nihu (ei saanud enam midagi peale ega maha installida) ja pidin Google abil veidi nikerdama enne kui kõik korda sain. CouchDB aga ei hakanudki tööle ja võtsin selle asemel siis eelpoolmainitud MongoDB.

Kommentaare ei ole: