laupäev, 31. juuli 2010

Statistika: JavaScripti kasutamine Eesti veebilehtedes

Eelmistes postitustes tundsin huvi milliseid JavaScripti teeke Eesti veebilehed kõige parema meelega kasutavad. Esialgu uurisin käsitsi lappasin läbi 30 enam külastatavat veebilehte, kuid kuigi tulemused olid muidugi huvitavad, ei andnud see suuremat pilti Eesti veebilehtede kohta üldisemalt. Seega kirjutasin lihtsa roboti, mis võttis ette kõigi Eesti veebilehtede esilehed ja kontrollis nendes kasutatud teeke.

Tulemused pole 100% usaldusväärsed kuid piisavalt ülevaatlikud. Probleemid tekkisid peamiselt kahest asjast - kas ebaõnnestus serveriga ühendus (läks kirja, et sait ei kasuta JavaScripti) või oli lehel näiteks osa skripte pandud tegelikult HTML kommentaaride sisse. Robot otsis aga skripte regulaaravaldistega, ning kommentaare ei jälginud. Nii jäid esimesel juhul osad asjad märkimata, aga teisel juhul märgiti üle asju, mida tegelikult ei kasutatud. Samuti jäi teegi kasutamine märkimata, kui see laeti lehele dünaamiliselt (näiteks Google Ajax API goole.load abil). Kokkuvõttes aga ei tohiks need probleemid lõpptulemust väga mõjutada, kuna valim oli suhteliselt suur (~50 000 veebilehte).

NB! Kõik numbrid on graafikutel protsentides.

1. JavaScripti kasutamine üldisemalt

Selles testis vaatasin, kas sait a) ei kasutanaud üldse JavaScripti, b) kasutas mõnda tuntud teeki või c) ei kasutanud ühtegi teeki, vaid midagi muud (siia alla lähevad ka Google Analytics jms loendurprogrammid).2. Teekide omavaheline osakaal

Järgmisena vaatasin, milline on teekide kasutamise omavaheline osakaal - milliseid teeke kasutatakse rohkem, milliseid vähem. Teeke kasutavaid saite oli üldse kokku 19%.3. Teekide versioonid

Viimasena uurisin täpsemalt teegi siseselt, millised konkreetsed versioonid kindlast teegist kasutusel on ja millised on nende omavahelised suhted.

3.1 jQuery

jQuery on enimkasutatud teek ja seega on ka erinevaid versioone kasutusel seinast seina.3.2 MooTools3.3 Prototype3.4 YAHOO3.5 Ext-JS3.6 DOJONagu näha on olukord üsna kirju. Teekide hulgas troonib suurelt jQuery, mida kasutab sama palju veebilehti, kui kõiki teisi kokku. Samas aga on veel väga palju veebilehti, mis teeke ei kasuta. Siinkohal tundub olevat mõistlik kasutada Google AJAX API majutust teekide serveerimiseks - juhul kui kasvõi väike osa veebisaitidest seda kasutavad, muutub üsna tõenäoliseks et kui kasutaja esimest korda sinu saidile satub, on tal saidil kasutatav teek juba brauseri poolt puhverdatud ja seega on säästetud ekstra 100kB lehe laadimisaega ja mis veel tähtsam - 100kB võrguliiklust. Üks klient ei tähenda suurt midagi, aga kümne tuhande kliendi puhul on see juba terve gigabait.

Kommentaare ei ole: